Darovanie kostnej drene

(Markíza, 19:00; Televízne noviny; 17/05/2016;  Ľubica Janíková; Zaradenie: z domova)

 

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: "Niektorým ľuďom môže dať nádej na život iba úplne cudzí človek."

 

Patrik Švajda, moderátor: "Pacienti s leukémiou mávajú často iba jedinú šancu na prežitie a tou sú nové bunky z kostnej drene. Nie vždy sa takéto nájdu v rodine. Vtedy lekári vyhľadajú iného darcu. Na Slovensku do takejto databázy nedávno pribudlo až päťtisíc nových dobrovoľných darcov."

 

Ľubica Janíková, redaktorka: "Klaudii diagnostikovali onkologické ochorenie pred piatimi rokmi. Nutná bola transplantácia kostnej drene. Mala šťastie. Vhodným darcom bol jej brat."

 

Klaudia, pacientka: "Preňho to bola vlastne transfúzia alebo odobrali mu teda krv, oddelili z toho tie krvotvorné zložky a pustili mi to žilou."

 

Ľubica Janíková: "Vladimíra to mala so svojou chorobou komplikovanejšie. Súrodencov nemá a zhoda v bunkách nebola ani u najbližšej rodiny."

 

Vladimíra, pacientka: "Viem, že to bol muž z Poľska, ale teda ešte neubehol dostatok času, aby sme sa nejako mohli bližšie kontaktovať."

 

Ľubica Janíková: "Darovaniu kostnej drene alebo krvotvorných buniek sa už dnes darca vôbec nemusí obávať. Odber priamo z osti sa totiž robí len vo výnimočných prípadoch, väčšinou stačí obyčajné darovanie krvi."

 

Angelika Bátorová, klinika hematológie a transfuziológie UNB: "Vieme dosiahnuť, aby tie krvotvorné kmeňové bunky sa dostali do cirkulácie, čiže do bežného krvného obehu."

 

Ľubica Janíková: "Zaregistrovať sa medzi darcov kostnej drene je jednoduché. Stačí vzorka krvi alebo slín. Tá potom bude vo svetovej databáze kreditovaných pracovísk. Softvér v počítači všetky transplantačné znaky porovnáva."

 

Denisa Stemnická, Národný register darcov kostnej drene: "Ihneď nám dá hlášku, že pre tohto konkrétneho pacienta tu máme nejakého nového darcu, ktorý by mohol byť potenciálne vhodným vlastne pre tohto pacienta."

 

Ľubica Janíková: "Dnes na jedinom akreditovanom pracovisku na Slovensku majú špeciálny prístroj, vďaka ktorému sa zlepší kvalita vyšetrení aj porovnávaní vzoriek. Na čakačke je približne pätnásť pacientov. Odborníci hovoria, že pre väčšinu darcu nájdu."

 

Martin Mistrík, klinika hematológie a transfuziológie UNB: "Pre jedného, dvoch možno nenájdeme, ale tam vždy sa hľadá ďalšie alternatívne riešenie."

 

Ľubica Janíková: "Darcovstvo je striktne anonymné, je to pre ochranu darcu. Príjemca sa s ním môže skontaktovať až po dvoch rokoch."

 

Martin Mistrík: "Aby náhodou, keď to nefunguje, aby nevznikol napríklad tlak na toho darcu, že ešte raz darovať napríklad."

 

Ľubica Janíková: "Na poďakovanie za záchranu zdravia si však pacienti radi počkajú."

 

Vladimíra: "To už si môžem v podstate povedať, že som zdravá a už nie som odkázaná na teda žiadnu liečbu."